x تبلیغات
تومورهای خوش خیم کولون و رکتوم( روده بزرگ)

تومورهای خوش خیم کولون و رکتوم( روده بزرگ)

به علت رشد بیش از حد بافتی و یا بعلت التهاب بافتی بوجود می آید

تومورهای خوش خیم کولون و رکتوم( روده بزرگ)

تعریف پولیپ:

یک توده با حدود مشخص که بداخل لوله روده رشد می یابد و گاهی دارای پایه مشخصی است که به آن نوع پایه دار یا pedunculated گویند و گاهی بدون پایه یا sessile گویند.


تومورهای خوش خیم کولون و رکتوم( روده بزرگ)


علت بوجود آمدن پولیپ:

به علت رشد بیش از حد بافتی و یا بعلت التهاب بافتی بوجود می آید و در این فرم معمولا احتمال بدخیمی ندارد. در موارد دیگر علت ایجاد پولیپ دیسپلازی یا بدسازی است که بنام پولیپهای آدنوماتو میباشد و قابلیت تبدیل به بدخیمی را دارند.


در مواردی علت پولیپ عضلات یا بافت چربی یا اعصاب جدار روده هستند و پولیپهای مزانشیمی یا جداری را تشکیل میدهند.


در اکثر موارد پولیپ ها منفرد بوده با افزایش سن تعداد آنها بیشتر میشود.


سرطان روده بزرگ یک سرطان یا تومور بدخیم در روده بزرگ است که ممکن است بر روده بزرگ یا راست روده تأثیر بگذارد. به طور معمول ، روده بزرگ پنج یا شش فوت بالایی روده بزرگ است و راست روده پنج تا هفت اینچ تحتانی است که در بالای کانال مقعد قرار دارد.


تومورهای خوش خیم روده بزرگ و راست روده چگونه تشخیص داده می شوند؟

تشخیص تومورهای خوش خیم روده بزرگ و راست روده به موارد زیر نیاز دارد: سابقه پزشکی کامل و معاینه فیزیکی. جراح شما احتمالاً به آندوسکوپی احتیاج دارد که بسیاری شامل آنوسکوپی ، سیگموئیدوسکوپی یا کولونوسکوپی است ، بسته به اینکه کدام بخش از روده بزرگ ارزیابی شود.


آیا تومور غیر بدخیم می تواند روده کوچک را تحت تأثیر قرار دهد؟

در این صورت آنها را "آدنوکارسینوم" می نامند. با این حال ، در فرم غیر بدخیم نیز ، آنها می توانند آسیب احتمالی ایجاد کنند. از طرف دیگر ، لنفوم بیشتر در معده و روده کوچک تأثیر می گذارد. ماهیت آنها پراکنده و بسیار نئوپلاستیک است.


آیا تومور در روده بزرگ می تواند یبوست ایجاد کند؟

"هرچه تومور بزرگتر شود ، احتمال ایجاد انسداد روده بزرگتر (جایی که مدفوع زمان دشواری دارد) افزایش می یابد." • یبوست ، به خصوص اگر با اسهال متناوب شود (به عنوان مثال ، اسهال برای چندین روز و پس از آن بیش از سه روز بدون دفع مدفوع)


تقسیم بندی پولیپ های روده:

1- پولیپهای بدون احتمال بدخیمی شامل پولیپهای juvenile با جوانان و کودکان، پولیپهای hamartomas، پولیپهای التهابی، پولیپهای lymphoid,l و پولیپهای peutz-jegher"s.2- پولیپهای با احتمال تبدیل شدن به بدخیمی یا neoplastic شامل adenoma , tubular adenoma, villous adenoma و tubulovillous adenoma3- پولیپهای جداری یا mesenchymal شاملlipoma وleiomyoma و neuroma و angioma

بایگانی
پیوندها
پیوندهای روزانه
آمار بازدید
آنلاین : 1
بازدید امروز : 3
بازدید دیروز : 0
بازدید هفته گذشته : 8
بازدید ماه گذشته : 13
بازدید سال گذشته : 358
کل بازدید : 543